face

niedziela, 19 maja 2013

Wolność finansowa - zrób to sam





 WOLNOŚĆ FINANSOWA

Wolność finansowa- na dźwięk tego słowa spotkałem się z różnymi reakcjami- od braku zainteresowania po ostre dyskusje w gronie znajomych osób. Jedni definiowali ją jako stan, w którym nie trzeba pracować, inni z kolei nie do końca wiedzieli o co chodzi. Według mnie wolność finansowa, zaraz po zdrowiu i szczęśliwej rodzinie, powinna być priorytetem dla każdego człowieka. Zdefiniowałbym ją jako kapitał, dzięki któremu będziesz mógł opłacić wszystkie swoje marzenia, tj. samochód, dom, wycieczka dookoła świata. Jeżeli średni koszt twojego utrzymania wynosi załóżmy 3000 zł, to rocznie jest ci potrzebne około 36 000 zł. Posiadając np. 10% stopę zwrotu potrzebujesz 350 tys. złotych, aby zapewnić sobie wolność finansową. Sama filozofia nie wydaję się to zbytnio skomplikowanym zadaniem, jednak zgromadzenie takiego kapitału, jak wszyscy wiemy, nie jest już tak proste.

Jednym z głównych problemów w uzyskaniu takiej kwoty jest konsumpcyjny styl życia dzisiejszego społeczeństwa. Na każdym rogu jesteśmy atakowani przez setki reklam, ulotek, akwizytorów, którzy za wszelką cenę chcą nam powiedzieć, że ich oferta jest najlepsza, ich proszek wypierze wszystko, a gratis dostaniemy smycz i kubek. Więc rozochoceni takim stanem, jak gąbka chłoniemy to wszystko zapominając czy wystarczy nam do pierwszego, nie myśląc o tym, aby oszczędzać. Jednak nie wszytko jeszcze skończone, gdyż systematycznie oszczędzając i mądrze inwestując jesteśmy w stanie w dość krótkim czasie zapewnić sobie bezpieczeństwo finansowe, czyli roczny zapas pieniędzy niezbędny do  przeżycia. Taki bufor pieniężny daje nam  psychiczny komfort i oszczędza wiele nerwów.

Bardzo przydatnym, a według mnie wręcz niezbędnym, narzędziem jest planowanie swoich wydatków, np.  stosowanie zestawień finansowych. Dzięki nim możemy prześledzić nasze przepływy finansowe, zminimalizować wydatki, jednocześnie nie zmieniając standardu naszego życia. Przykładowe zestawienie finansowe powinno zawierać trzy kolumny z  przychodami, wydatkami oraz inwestycjami tak, aby stale monitorować stan naszego konta, a nadwyżki inwestować. O tym jak inwestować w różnego rodzaju instrumenty finansowe postaram się napisać następnym razem. Osoby zainteresowane zdobyciem wolności finansowej zapraszam na strony:
1) http://www.zlotemysli.pl/megaprodukt,1/koszyk/dodaj-produkt/12332.html
2) http://pp.zlotemysli.pl/megaprodukt,1/.
3) http://www.fts.pl/fts.php?i=pp&tra=51974db451c25

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz