face

piątek, 31 maja 2013

W co zainwestować...



Jednym z podstawowych słów osoby przedsiębiorczej, jest inwestowanie. Na wielu forach spotkałem się z pytaniem w co zainwestować, i analizując podpowiedzi internautów doszedłem do kilku spostrzeżeń z którymi chciałbym się podzielić.
Po pierwsze jeżeli uważasz, że istnieje jakiś idealny sposób na to ażeby twoje pieniądze były w stu procentach bezpieczne, nie łudź się, ponieważ taki sposób nie istnieje. A już na pewno nie w promocji za jedyne 19,99 zł, lub w jakiejś innej promocyjnej cenie. Moim zdaniem pierwszą zasadą jaka jest bezsprzecznie konieczna, jest poznanie instrumentu finansowego w jaki inwestujemy. Powinien to być niejako   aksjomat dla tych którzy myślą o tym aby ich pieniądze ciężko zaczęły na nich pracować. Jak w każdym przypadku edukacja to podstawa, która jest fundamentem dla doświadczenia, i dopiero w połączeniu tworzy stabilna i spójną całość.  Nawet w przypadku lokaty spędzenie dwóch godzin, i przeczytanie kilku forów może pozwolić zwiększyć oprocentowanie o kilka promili, w konsekwencji zwiększając nasz zarobek   o kilkadziesiąt a nawet w przypadku większych kwot o kilkaset złotych. Jednak lokata nie jest dobrym rozwiązaniem, szczególnie teraz  gdy oprocentowanie lokat jest tak niskie, że po uwzględnieniu podatku od dochodowego ( Podatek Belki -19%), a także uwzględnieniu inflacji możemy równie dobrze stracić zamiast zyskać.


Drugą zasadą dobrego inwestora powinien być, tzn. Cashflow czyli mówiąc po polsku przepływ pieniężny, a nie zysk kapitałowy. Osoby zainteresowane tematem zapraszam TUTAJ. Przepływ finansowy, tzn. ilość pieniędzy które co miesiąc wpływają na nasze konto, jest nieodzownym elementem edukacji finansowej. Skąd biorą się przepływy finansowe? możesz zapytać, nic bardziej prostszego odpowiem. To właśnie inwestycje, co miesiąc wkładają ci pieniądze do kieszeni. Ponadto twoja praca na pełen etat, tantiemy za które otrzymujesz wynagrodzenie, a także wszystko to co raz wykonane daje wkłada ci pieniądze do portfela.

Oprócz edukacji oraz przepływów finansowych, istotnym czynnikiem jest doświadczenie którego nie nauczysz się z książek, a tylko robiąc błędy i ucząc się na nich. Ostatnio spotkałem się nawet z takim stwierdzeniem, że aby zostać mistrzem w jakiejś dyscyplinie należy popełnić wszystkie możliwe błędy, i wyciągnąć z nich wnioski.


W co zainwestować w takim razie zapytacie. Na początek w cokolwiek, jednak z głową na karku wystrzegając się podejrzanych osób które w promocji sprzedadzą nam patent jak zostać milionerem.Podstawą jednak jest próba, gdyż nawet najlepszy instrument finansowy ,czy nieruchomość nie da nic jeżeli będziemy się bali inwestować. Oto lista potencjalnych możliwości inwestycyjnych :

  • Wiem że się powtarzam, ale edukacja to podstawa. Kursy, szkolenia, webinary oraz książki pozwolą nam zwiększyć naszą inteligencję finansową. Mogą stać się dla nas inspiracja do dalszego działania, jednocześnie poszerzając nam nasze horyzonty. 
  • Inwestowanie na giełdzie. Jest to ciężki kawałek chleba, jednak dla osób posiadających odpowiednia wiedzę i lubiących spędzać czas przed monitorem komputera idealne rozwiązanie. 
  • Nieruchomości, jeden z moich ulubionych tematów. Chociaż nie posiadam żadnej w moim portfelu inwestycyjnym, na pewno w przyszłości będę korzystał z tego rozwiązania. Zarówno wypożyczanie mieszkania, jak i postawienie bilbordu są dla mnie priorytetami, i szczerze wierzę ze kiedyś będę ich posiadaczami.   
  • Służebność przesyłu, mało znany temat jednak dość interesujący jak dla mnie. Sprawa dotyczy środków przesyłu mediów tj. energia elektryczna, woda, kanalizacja itd. Jeżeli na twojej działce znajduje się slup elektryczny, rura kanalizacyjna lub inny element przesyłowy, w świetle prawa należy ci się za to odszkodowanie w postaci jednorazowej, oraz co miesięcznych wypłat. 
  • Pożyczki społecznościowe, ciekawe rozwiązanie polegające na tym że każda osoba, za sprawa portalu internetowego może poczuć się jak "bank" i pożyczać pieniądze innym ludziom, na dość wysoki procent max. 19% w skali roku. Jest to bardzo interesująca możliwość zarobienia, dużych pieniędzy. Zainteresowanych zapraszam  TUTAJ.
  • IKE, Indywidualne Konto Emerytalne daje nam możliwość oszczędzania, bez odliczania co roku zysków kapitałowych. Podstawą do wypłacenia zgromadzonych środków, jest przejcie na emeryturę. W przypadku wcześniejszej wypłaty podatek dochodowy zostaje naliczony.  
  • Fundusze inwestycyjne, powierzanie pieniędzy osobom trzecim moim zdaniem nie jest dobra inwestycją, w głównej mierze ze względu na brak zabezpieczenia na wypadek spadku wartości akcji, lub kryzysu finansowego. Więcej na ten temat możesz przeczytać w książce R. Kiyosakiego pt. Bogaty ojciec, Biedny ojciec. Bardzo ciekawa lektura którą możesz znaleźć TUTAJ.  
Jeśli w dalszej kolejności myślisz w co zainwestować..., mam nadzieje ze wskazane alternatywy pomogą ci, i nakierują na dalsze tory podczas podróży w świecie inwestycji.


Chcesz o coś zapytać,coś cię nurtuje a nie możesz znaleźć odpowiedzi napisz do mnie. Może będę mógł ci pomóc.

7 komentarzy:

  1. mleczyk !!!!!!! ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. mleczyk :D:D:D:D:D

    OdpowiedzUsuń
  3. boszz następny wyznawca kyosakiego... Wszystko rozumiem, ale wy jesteście jakąś sektą. Chcecie do czegoś dojść myślcie samodzielnie, billboard to nie jest interes życia, nie mówiąc już o tym, że dziadostwa tego wszędzie pełno, szkaradne reklamy...

    OdpowiedzUsuń
  4. Zgadzam się z Tobą że jest tego pełno, więc po coś ludzie jednak stawiają te bilbordy. Nie wiem jak dla Ciebie, ale dla mnie dodatkowe 200-300 zł miesięcznie to dużo, jeśli oczywiście posiadasz działkę. Co do Kiyosakiego, jest to postać kontrowersyjna, jednak moim zdaniem warta polecenia.

    OdpowiedzUsuń
  5. Nietrudno się nie zgodzić z problemem ilości reklam w naszym kraju. Jednak przy obecnej sytuacji ekonomicznej wielu polaków, stają się bardzo atrakcyjną formą inwestycji. Fajnie by było gdyby temat reklam został szerzej opisany w jednym z następnych artykułów.

    OdpowiedzUsuń
  6. Postaram się opisać w ten weekend, wszystkie informacje jakie zdobyłem na temat bilbordów, tj.:
    -jakie urzędy należy odwiedzić
    -unormowania prawne
    -koszty różnego rodzaju bilbordów
    -informacje związane z kosztami takiej inwestycji

    OdpowiedzUsuń